Procesor jest jednym z najważniejszych podzespołów w laptopie. Nazwę tej części kojarzy zapewne dużo użytkowników, zarówno tych doświadczonych, jak i mniej zaawansowanych. Jednak czy wiecie za co jest odpowiedzialny w naszym urządzeniu, jak wygląda, a także na co zwracać uwagę podczas jego zakupu? Jeśli nie, zapraszamy do przeczytania artykułu na temat procesorów.

Czym jest i jak wygląda procesor?

Procesor jest jednym z najważniejszych podzespołów w laptopieProcesor jest to sekwencyjne urządzenie cyfrowe, które w pewien sposób pobiera dane z pamięci operacyjnej, a następnie je interpretuje. Wyrażając to samo bardziej zrozumiałym językiem, CPU koordynuje pracą podzespołów, odpowiada za przeprowadzanie wszystkich procesów, zarówno tych łatwych, jak i najbardziej skomplikowanych. Nic więc dziwnego, że nazywany jest mózgiem komputera. Jego wygląd jest bardzo charakterystyczny, dlatego nie powinno być większych problemów z rozpoznaniem tego podzespołu. Jest to niewielkich rozmiarów kwadrat, który po jednej stronie ma logo producenta, natomiast po drugiej stronie znajdziemy sterczące, gęsto ułożone, metalowe nóżki. Często mogą być od spodu ubrudzone istotną pastą termoprzewodzącą, dzięki czemu możliwe jest utrzymywanie odpowiedniej temperatury tej części. Dodatkowym akcesorium w tym celu jest system chłodzenie, bez którego procesor podczas intensywnych zadań zdecydowanie by się przegrzał i prawdopodobnie spalił.

Na co powinniśmy zwracać uwagę, podczas zakupu nowego procesora?

Aby lepiej zrozumieć na co dokładnie powinniśmy zwrócić uwagę, warto przytoczyć jako przykład model Dell Latitude 5511 (www.kuzniewski.pl). Wyposażony jest w doskonały procesor Intel Core i5 10400H, a także świetnej jakości zintegrowaną kartę graficzną Intel UHD Graphics. Po czym rozpoznać, że CPU jest wydajny? Przede wszystkim trzeba zwrócić uwagę na 3 czynniki: taktowanie procesora, ilość rdzeni, a także architektura. W każdym przypadku im wyższa jest wartość, tym lepiej dla użytkownika. Jako ciekawostka warto wiedzieć, że taktowanie procesora przykładowo na poziomie 2 GHz oznacza, że w ciągu sekundy procesor jest w stanie obsłużyć 2 miliardy różnych poleceń.

Biznes zdjęcie utworzone przez freepik - pl.freepik.com